Vtáčiky z papiera

Potrebujeme: Dve štvrťky, krabice od mlieka, guľatú krabičku od syra, malé plato od vajec, farby alebo pastelky, lepiacu tyčinku KORES, dve sviečky - nízke kalíšky, štetce, nádobku na vodu, pravítko, ceruzku, nožnice, ostrý nôž alebo rezák na papier


Postup:

1 Krabici od mléka důkladně vypláchneme a ustřihneme horní víko. Na čtvrtku si obkreslíme plášť krabice nejlépe tak, že ji položíme přímo na papír a obtáhneme, čtvrtku vystřihneme.

2 Pastelkami, ale radšej farbami pomaľujeme štvrtku-budúcej telíčko vtáka. Farby môžeme nechať rozpíjať do seba.

3 Než plášť zaschne, vystrihneme z plata od vajec budúce oči a zobák vtáčika tak, že odstrihneme dve jamky na vajcia spolu so stredným dielom. Oči a zobák nafarbíme žltou a oranžovou farbou, pozor, aby sme papier moc nerozmočili, zreničky nakreslíme tmavú fixkou alebo pastelkou.

4 Pomaľovanými papierom polepíme krabici, presahujúce horný okraj šikmo zastrihneme a zahneme dovnútra krabice. Ostrým rezákom alebo nožom urobíme v prednej a bočných stranách niekoľko zárezov v tvare obráteného V a ohneme ich von.

5 V zadnej strane vyrežeme jedno väčšie véčko a rozstriháme ho na tenké dieliky, ktoré tiež ohneme smerom von - vznikne tak chvostík a zároveň otvor na vsunutie sviečky.

6  Na hornom okraji si ceruzkou vyznačíme miesto, kde budú oči a vyrežeme otvory pre ich usadenie. Potom zasadíme na miesto oči sa zobáčikom, ak chceme, môžeme ešte naspodok prilepiť nožičky a vták Duhák je hotový.

7 Střapaťák má miesto podstavy diel okrúhle krabičky od syra, telíčko tvorí len valec štvrťky (13 - 15 cm vysoký) zafarbené zvnútra na žlto. Pozor, véčkovej zárezy musíme urobiť ešte v rozvinutom stave pred tým, než telíčko nalepíme k podstave. Sviečku môžeme vkladať zhora, takže chvostík vytvoríme z kúska štvrťky nastrihané na prúžky a prilepíme zozadu.

8 Pri prvom zapálení deťom radšej asistujeme a vždy skontrolujeme bezpečné usadenie sviečok, pri neopatrnosti by sa mohlo stať, že namiesto dúhových rozprávok začujeme sirény požiarnikov priamo pod svojimi oknami.

KORES TIP: Ak sviečky prilepíme ku dnu figúrok, môžeme vtáčiky zavesiť pomocou drôtika na strom alebo tyčku a hneď máme veselý lampión.

Zdroj: Opens external link in new windowwww.ceskykutil.cz

Stay connected!