Pieskové obrázky

Piesok sa dá použiť ako materiál na výrobu pieskových obrázkov, stačí ho zafarbiť do potrebných odtieňov. Na farbenie piesku sa dobre osvedčili obyčajné farby na textil.

Potrebujeme: Piesok zbavený kamienkov a nečistôt, farby na textil v rôznych odtieňoch, disperzné lepidlo KORFIX, papier na predlohu, sklenený klipový rámček s podložkou, bezfarebný lak, štetce na nanesenie laku, fixky na nakreslenie predlohy, špajdle alebo miešadlá, misky na zafarbenie piesku.

Postup:

1 Najprv si na papier jednotnej veľkosti ako je sklo nakreslíme predlohu obrázku a rozmyslíme, ako bude vyzerať farebne.

2 Podľa potrebného počtu farieb si nachystáme misky s čistým suchým pieskom a do každej prisypeme farebný prášok.

3 Piesok s farbou postriekame horúcou vodou tak, aby bol piesok dokonale prevlhčený, ale neplával.

4
Piesok s farbou hneď dôkladne premiešame tak, aby v miskách nezostalo ani trochu neobarveného.

5
Podľa predlohy natierame jednotlivé časti obrázku postupne lepidlom KORFIX a sypeme na ne farebný piesok. Prebytočný piesok zosype späť do misky.


6
Piesok na sklo ešte zľahka pritlačíme prstom a prípadné chyby opravíme dosypaním správne farby. Rozmazané kontúry môžeme upraviť pomocou špajdle zrezané na šikmo.


7
Hotový obrázok ešte celý zafixujeme bezfarebným lakom. Ak máme pieskom vyplnenú celú plochu obrázku, môžeme použiť lak v spreji, ak je medzi plôškami piesku voľné sklo, nanášame na jednotlivé farebné plochy lak štetcom, na každý odtieň použijeme čistý štetec, aby sme farby nezmiešali a nezašpinili.


8
Pod sklo, ktoré nie je pokryté pieskom celé, vložíme biely alebo farebný papier - podľa charakteru obrázku- a pevnú podložku, ktorú pripevníme klipovým sponkami, slúžiacimi zároveň na zavesenie obrázku na stenu. Pokiaľ je sklo pokryté pieskom celé, vložíme pod sklo len pevnú podložku s klipmi.


KORES TIP:
Pieskový obrázok môžeme vytvoriť aj bez farbenia, ak máme rôzne farebný prírodný piesok, alebo ho prifarbiť len ľahko v odtieňoch hnedej a okrovej. Rôzne veľké a rôzne sfarbené kamienky potom použijeme na dotvorenie detailov. Farbený piesok je možné tiež zakúpiť napríklad v predajniach s akvaristickým alebo aranžérskymi potrebami.

Zdroj: Opens external link in new windowwww.ceskykutil.cz

Stay connected!